ŚWIĘTUJEMY 100-ną ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 9. listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odrodzenia Polski.

          Uroczystość rozpoczęliśmy się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i włączenia się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Rekord dla Niepodległej”. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający dzieje naszego miasta, regionu i kraju od rozbiorów oraz utraty przez Polskę niepodległości, do 1918 roku, kiedy to nasz kraj wyzwolił się z niewoli. Mówili o ważnych wydarzeniach historycznych i wybitnych postaciach, bohaterach, dzięki którym mamy wolną Polskę.

Duże wrażenie zrobiła dekoracja, rekwizyty, kostiumy oraz charakteryzacja postaci, m.in. płk. Dionizego Czachowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przedstawicieli czterech zwycięskich mocarstw obradujących podczas paryskiej konferencji pokojowej, zwanej Traktatem Wersalskim.

Na zakończenie akademii odbyła się prezentacja filmu z miejsca pamięci „Ossów – wrota Bitwy Warszawskiej 1920”. Film powstał podczas wycieczek szkolnych klas siódmych i piątych do Ossowa.

Cała uroczystość została przygotowana według scenariusza „Żeby Polska była Polską”, który został nagrodzony w otwartym konkursie na scenariusz uroczystości szkolnej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Konkurs ten został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego